III MISTRZOSTWA Zwycięzcy III Mistrzostw Polski w Potrawach i Kawiorze z Jesiotra:
31 sierpnia 2017

VIII edycja Festiwalu Ryb Bałtyckich

19 marca, w Hotelu Senator w Dźwirzynie odbyła się VIII edycja Festiwalu Ryb Bałtyckich. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Polskich Kucharzy i Cukierników Region Zachodniopomorski.

Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu w ciągu 90 minut, 7 dań głównych z wykorzystaniem troci wędrownej lub dorsza oraz deseru na bazie śmietany firmy Debic. Zdecydowanie w daniach królował dorsz ! Tylko jedna ekipa zdecydowała się na wykorzystanie troci wędrownej. Natomiast jurorzy poszli na ustępstwa i wyrazili zgodę na podanie dania z dorsza atlantyckiego.

Do konkursu zakwalifikowało się dziewięć drużyn, które walczyły nie tylko o zwycięstwo, ale też o nominację do półfinału Kulinarnego Pucharu Polski, wśród nich:

1. Park Hotel Szczecin - Michał Wernio - Paweł Wymiatał
2. Hotel Puro Poznań - Jakub Ignyś - Cezary Różycki
3. Restauracja Cucina City Park- Emil Klimas - Dawid Feist
4. Hotel Skansen Conference &SPA Sierpc - Patryk Stępiński, Jakub Szybiński
5. Restauracja Carska w Białowieży, Tratoria Czarna Owca - Piotr Pyczot
Białystok - Kamil Gajda
6. Hotel Windsor Jachranka - Marcin Piotrowski, Przemysław Łyszkowski
7. Szafarnia 10 Gdańska - Radosław Gierałtowski, Krzysztof Koda
8. Zamek Gniew w Gniewie - Karol Kaszlewicz - Malwina Manikowska
9. Hotel Zdrojowy Pro –Vita Kołobrzeg Damian Dawidowicz, Karolina Wiśniewska

W składzie jurorskim zasiedli:

Adam Dmyteko - Prezes Stowarzyszenia SPKiC RZ
Krzysztof Szulborski - Prezes Stowarzyszenia SKP
Jarosław Bagniuk - szef kuchni hotelu Senator
Krzysztof Gradzewicz- szef kuchni restauracji Spiżarnia Warmińska
Paweł Mieszała - mistrz cukiernictwa

Po zakończonych zmaganiach sędziowie podsumowali wspólnie z zawodnikami konkurs. Chwalono wszystkich za organizacje, higienę i pracę na stanowiskach. Jeśli chodzi o główne danie zdarzały się potknięcia, np. ości w rybie, źle użyta technika, ryba niedosolona, a pozostałe składniki przesolone, nie wszytko dobrze się ze sobą komponowało. Były też dania bardzo kreatywne i odważne w formie, które jury z przyjemnością kosztowało.

Oceniając desery Paweł Mieszała stwierdził, że zawodnicy użyli sporo technik, były też ciekawe tekstury oraz sporo smacznych i zaskakujących lodów, główny problem to złe użycie żelatyny - desery były zbyt sztywne, zbyt duża też była ilość sztucznych barwników, na przyszłość odradza również wykorzystywanie karmelu w deserach, ponieważ potrzebuje on czasu- minimum 3 godzin. W deserach głównie dominowała marakuja/ passiflora, która kiedyś nazywana był przez misjonarzy hiszpańskich "kwiatem Męki Pańskiej", zawodnicy w ten sposób nawiązali do zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Najlepszą drużyną okazała się drużyna z Poznania, czyli z Restauracji Cucina City Park - Emil Klimas i Dawid Feist. To ich zobaczymy na KPP ! Przygotowali: Dorsza z salsefią, nori oraz porem, a na deser Mus z marakui sorbet z ogórka i hibiskusa ! II miejsce Szafarnia 10 Gdańska - Radosław Gierałtowski, Krzysztof Koda III miejsce wywalczył Zamek Gniew w Gniewie, czyli Karol Kaszlewicz - Malwina Manikowska Podczas gali podziękowano sponsorom i wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji konkursu. Nasza redakcja otrzymała pamiątkowy "złoty mikrofon". Goście mieli okazję skosztować dań przygotowanych przez szefa kuchni Hotelu Senator **** Jarosław Bagniuk i jego zespół.

Komentarze są wyłączone.